Japonya
Japonya’da Nasıl Üniversite Okunur?

Japonya’da Nasıl Üniversite Okunur?

Herkese selam! Japonya’da dil eğitimi almak veya üniversite okumak isteyenler için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Kendimden biraz bahsedecek olursam 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra Tokyo’da bulunan Akamonkai adlı dil okuluna kaydoldum. Bir buçuk sene boyunca dil eğitimi aldıktan sonra Japan Electronics College (日本電子専門学校) adlı üniversiteye kabul aldım. Japonya’da hem dil okulu hemde üniversite tecrübem olduğu için bütün süreci detaylarıyla biliyorum. 

Öncelikle süreç hakkında şunu belirtmek isterim: Japonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler genellikle ilk önce dil okuluna gidip daha sonra üniversiteye geçiyorlar. Japonca zor bir dil olduğu için en az 1 buçuk yıl, genellikle 2 yıl dil eğitimi şart. Tabiki Japoncayı zaten biliyorsanız dil okulu kısmını atlayabilirsiniz.

Japonya’da eğitim almanın birden fazla yolu var. Ben size bildiklerimi en iyi şekilde aktarmaya çalışacağım. Bu yolların hepsinin kendine has avantajları ve dezavantajları var. Günün sonunda kendiniz için en iyi olana karar vermeniz gerekiyor.

Burslar

Japon hükümetinin ve  çeşitli özel kurumların verdiği burslar bulunuyor, ben bu yazıda sizlere Japon hükümetinin verdiği Monbukagakusho:MEXT burslarından bahsedeceğim. Ben herhangi bir burs almadım ve bu alan en az bilgim olan alan diyebilirim. Başvuran sayısının çok ve burs alan sayısının az olmasından dolayı bu tarz burslara bel bağlamanın çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. Gerçekten alabileceğinizi düşünüyorsanız veya finansal nedenlerden dolayı ihtiyacınız varsa başvurmanızı tavsiye ederim. Yoksa çok da önemli olmadığını düşünüyorum.

Japonya Hükümeti (Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı:MEXT) tarafından verilmete olan bu burslar 4 kategoriye ayrılıyor.

 • Araştırma bursu
 • Lisans bursu
 • Meslek Yüksekokulu Bursu
 • Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu

Anladığım kadarıyla lisans bursuna 1 yıllık dil eğitimide dahil. Bu yüzden bu yolu tercih ederseniz ayrıyetten bir dil okuluna kaydolmanıza gerek yok.

Dediğim gibi bu tarz burslar hakkında çok bilgim yok. Aşağıdaki linklerden başvuru şartları vs. ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

https://www.tr.emb-japan.go.jp/itpr_tr/00_000075.html

https://www.tr.emb-japan.go.jp/itpr_tr/00_000086.html

 

JATEM

Japon Türk Enformasyon Merkezi, kısaca JATEM, Japonya’nın Kansai bolgesinde daha cok Kültürel ve Turizm ağırlıklı faaliyet gösteren bir kurum. Japonya planlarımı yaparken karşıma çıkan ilk kaynaklardan biriydi JATEM. Eğitim ana alanları olmamasına rağmen Japonya’da dil eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarına vize işlemleri ve okul bulma konusunda rehberlik hizmeti veriyorlar. Şahsen bu kurumu kullanarak Japonya’ya giden ve iyi bir üniversiteye giren bir arkadaşı biliyorum fakat ben bu kurum aracılığı ile Japonya’ya gitmedim.

JATEM Eğitim Programı adı altında başvuru ile öğrencilerini seçiyorlar. Anlayacağınız üzere seçilmeme ihtimalinizde var, o yüzden tıpkı burslarda olduğu gibi bu programı gözüm çok tutmuyor. 

“JATEM Eğitim Programı Japonya’nın Kyoto şehrinde Kyoto Minsai Japanese School’da bir yıllık Japonca eğitimi çerçevesinde yurt, part-time iş ve sosyal faaliyet desteğini kapsamaktadır. Bir yıllık zaman zarfı içerisinde öğrencilerimizin part-time iş bulma, yurt ve Japonya’daki yaşamları konusunda, bir yıllık eğitimin sonunda ise üniversite ve yüksek lisans gibi her konuda derneğimiz destek olacaktır.”

Seçilen öğrencileri anlaşmalı oldukları Kyoto şehrinde bulunan bir dil okuluna gönderiyorlar. Yarı-zamanlı iş bulma konusunda da iyi olduklarını söylüyorlar.

Bu programın ana avantajlarından biri Japonya’da aktif olan Türk bir kurum olması. Dedikleri gibi sürecin başından sonuna kadar sizinle ilgilenip sizi yerleştiriyorlar. Yerleştirdikleri okulun ücreti de gayet uygun, hatta Tokyo’daki okullara kıyasla düşük.  Kalite hakkında bir şey söyleyemiyeceğim tecrübem olmadığı için.

Dezavantajlara gelecek olursak buradaki en önemli etken sadece tek bir okulla anlaşmalı olmaları. Japonya’da yüzlerce dil okulu var. Her bir okulun öğrenci modeli ve kendine has avantajları bulunuyor. Siz öğrenci olarak hedeflerinize en uygun olan okulu bulmaya çalışmalısınız. Kendinizi Kyoto’da bulunan tek bir okul ile sınırlamak mantıklı değil.

Eğer İngilizceniz yoksa ve anlaşmalı oldukları okul sizin için iyi bir seçenek ise başvurmakta bir zarar olmadığını düşünüyorum.

GoGoNihon

GoGoNihon benim kullandığım ve Japonya’da eğitim almak isteyen herkese gözlerim kapalı olarak tavsiye edebileceğim tek kurum. GoGoNihon Japonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için dil okulu bulma, okul ile iletişime geçme, vize işlemleri ve Japonya’ya gidiş sürecini halleden bir kurum. Japonya’nın çeşitli bölgelerinde 20’den fazla okulla anlaşmalılar. 

Bu kurumun en şaşırtıcı noktası ise tamamen ücretsiz olması. Evet yanlış okumadınız verdikleri bütün hizmetler ücretsiz. Peki bu adamlar nasıl para kazanıyor diye soracak olursanız cevabı çok basit. Anlaşmalı oldukları okullardan gönderdikleri öğrenci başına para alıyorlar. Siz okul ücreti dışında ekstra bir ücret ödemiyorsunuz. Okulların size verdikleri fiyatlar kesinlikle fazladan bir ücret içermiyor. GoGoNihon ile başvursanızda başvurmasanızda size aynı fiyatı veriyorlar. Hatta bazı okullarlar direk iletişime geçtiğinizde sizi GoGoNihon’a yönlendiriyorlar.

Web sayfalarında bulunan başvuru formunu doldurduktan sonra uzun başvuru süreci başlıyor. Tüm süreci buraya yazarsam bu yazı çok uzun olacağından kısa bir özet geçeceğim.

Öncelikle sizle ilgilenen danışmana kendinizi ve neden Japonya’ya gitmek istediğinizi anlatıyorsunuz. Daha sonra danışmanın yardımı ile size en uygun olan okulu seçiyorsunuz. Okul seçildikten sonra danışmanınız sizden başvuru evraklarını istiyor. Evraklar tamamlandıktan sonra okula başvuru yapılıyor. Eğer bir sıkıntı yoksa kabul alınıyor. Kabul alındıktan sonra vize işlemleri yapılıyor. Kalacağınız yer ile alakalı seçiminize göre yurt veya kiralık daire seçiyorsunuz. Vizenizide aldıktan sonra biletinizi alıp Japonya’ya gidiyorsunuz.

Buraya yazması kolay fakat bu anlattığım süreç neredeyse 1 yıl sürüyor. Yüzlerce e-mail, hazırlanan evraklar, alınan banka dekontları, konsolosluk işlemleri bu uzun sürecin bir kaç evresi.

Her şey yolunda giderse dil eğitiminize başlıyorsunuz.

Not: Türkçe elemanları olmadığı için İngilizce iletişim kurmak zorundasınız.

GoGoNihon: https://gogonihon.com/en/

Benim gittiğim dil okulu Akamonkai: https://www.akamonkai.ac.jp/english/

Dil Okulu

Dil okullarının müfredatları genelde 2 yıl oluyor ve 2 yılın sonunda öğrenciler mezun olup bir üniversiteye girmeye çalışıyorlar. Bu aşamada geçmeniz gereken 2 ana sınav var. Bunlar JLPT ve EJU denilen sınavlar. JLPT sadece kişinin Japonca becerisini ölçen dil yeterlilik sınavı. EJU ise hem Japonca hem de matematik, fen gibi alanları kapsayan üniversite sınavı. Başvurmak istediğiniz yere göre bunlardan birini almanız gerekiyor. Senmongakkou(専門学校) denilen genellikle 2 senelik olan okullar sadece JLPT istiyor. 4 senelik olan geleneksel üniversiteler ise EJU istiyor. Bu sınavların dışında her üniversite kendi kabul sınavını da yapıyor.

Japonya’da okullar Türkiye’nin aksine Mart ayında açılıyor. Bahsettiğim sınavlarda genelde Aralık Ocak aylarında yapılıyor. Mart ayında dil okulundan mezun olup üniversiteye başlıyorsunuz. Bu nedenden dolayı dil okuluna Mart ayında başlayıp 2 yıl sonra Mart ayında mezun olmak en mantıklı seçim. Çünkü yabancı öğrenciler 2 yıldan fazla dil okuluna gidemiyor ve de dil okulları sadece Mart ayında mezuniyet yapıyor.

JLPT: https://www.jlpt.jp/e/

EJU: https://www.jasso.go.jp/en/eju/

Üniversite ve Daha Sonrası

Üniversiteye girdikten sonra kendinizi garantiye almış ve işin en zor kısmı olan Japon dilini arkanızda bırakmış oluyorsunuz. Eğer dil okulunda gerekli emeği verdiyseniz Japonca dersleri anlayabilir ve Japon öğrencilerle iletişim kurabilir seviyeye gelmiş olmanız lazım. Japonya üniversiteye girmenin çok zor fakat mezun olmanın çok kolay olduğu bir ülke. Mezun olduktan sonra iş bularak Japonya’da kalabilir isterseniz geri dönebilirsiniz. Özellikle IT alanında büyük bir açık olduğu için tanıdığım çoğu yabancı uyruklu arkadaşım bu alanlarda rahat bir şekilde iş buldular. 

Son

Japonya’ya eğitim almak için nasıl gidilir az çok açıklamaya çalıştım. Daha detaylı olarak açıklamamı istediğiniz konular varsa yorum yazmayı unutmayın. Japonya eğitim almak için çok güzel bir ülke. Tabiki her ülke gibi artıları ve eksileri var ama kesinlikle sizi ileriye taşıyacak ve ufkunuzu açacak bir deneyim. Umarım bu yazı işinize yarar, eğitim maceranızda başarılar!

Kaan Alpar

2 thoughts on “Japonya’da Nasıl Üniversite Okunur?

  • Author gravatar

   Selam Kaan. Benim sormak istediğim bir soru var. Şuanda aktif olarak İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyorum ve Japonya da 3 aylık bir Japonca eğitimi almak istiyorum. Sadece 3 aylıığına Japonca öğrenmek istiyorum gibi istekler vizede bir sıkıntıya neden olur mu öğrenmek istedim.

   • Author gravatar

    3 ay ve daha kisa suren egitimler icin vize almana gerek yok. Japonya’ya 3 aya kadar turist olarak vizesiz girebilirsin. Fakat su an Covid-19 nedeniyle Japonya turistlere kapali olmasi lazim. Acildiktan sonra sikinti olmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.