Japonya
Japonya’da Nasıl Üniversite Okunur?

Japonya’da Nasıl Üniversite Okunur?

Herkese selam! Japonya’da dil eğitimi almak veya üniversite okumak isteyenler için bu yazıyı yazmaya karar verdim. Kendimden biraz bahsedecek olursam 2017 yılında liseden mezun olduktan sonra Tokyo’da bulunan Akamonkai adlı dil okuluna kaydoldum. Bir buçuk sene boyunca dil eğitimi aldıktan sonra Japan Electronics College (日本電子専門学校) adlı üniversiteye kabul aldım. Japonya’da hem dil okulu hemde üniversite tecrübem olduğu için bütün süreci detaylarıyla biliyorum. 

Öncelikle süreç hakkında şunu belirtmek isterim: Japonya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler genellikle ilk önce dil okuluna gidip daha sonra üniversiteye geçiyorlar. Japonca zor bir dil olduğu için en az 1 buçuk yıl, genellikle 2 yıl dil eğitimi şart. Tabiki Japoncayı zaten biliyorsanız dil okulu kısmını atlayabilirsiniz.

Japonya’da eğitim almanın birden fazla yolu var. Ben size bildiklerimi en iyi şekilde aktarmaya çalışacağım. Bu yolların hepsinin kendine has avantajları ve dezavantajları var. Günün sonunda kendiniz için en iyi olana karar vermeniz gerekiyor.

Burslar

Japon hükümetinin ve  çeşitli özel kurumların verdiği burslar bulunuyor, ben bu yazıda sizlere Japon hükümetinin verdiği Monbukagakusho:MEXT burslarından bahsedeceğim. Ben herhangi bir burs almadım ve bu alan en az bilgim olan alan diyebilirim. Başvuran sayısının çok ve burs alan sayısının az olmasından dolayı bu tarz burslara bel bağlamanın çok mantıklı olmadığını düşünüyorum. Gerçekten alabileceğinizi düşünüyorsanız veya finansal nedenlerden dolayı ihtiyacınız varsa başvurmanızı tavsiye ederim. Yoksa çok da önemli olmadığını düşünüyorum.

Japonya Hükümeti (Eğitim, Kültür, Spor, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı:MEXT) tarafından verilmete olan bu burslar 4 kategoriye ayrılıyor.

 • Araştırma bursu
 • Lisans bursu
 • Meslek Yüksekokulu Bursu
 • Japonca ve Japon Kültürü Araştırmaları Bursu

Anladığım kadarıyla lisans bursuna 1 yıllık dil eğitimide dahil. Bu yüzden bu yolu tercih ederseniz ayrıyetten bir dil okuluna kaydolmanıza gerek yok.

Dediğim gibi bu tarz burslar hakkında çok bilgim yok. Aşağıdaki linklerden başvuru şartları vs. ile alakalı bilgi alabilirsiniz.

https://www.tr.emb-japan.go.jp/itpr_tr/00_000075.html

https://www.tr.emb-japan.go.jp/itpr_tr/00_000086.html

 

JATEM

Japon Türk Enformasyon Merkezi, kısaca JATEM, Japonya’nın Kansai bolgesinde daha cok Kültürel ve Turizm ağırlıklı faaliyet gösteren bir kurum. Japonya planlarımı yaparken karşıma çıkan ilk kaynaklardan biriydi JATEM. Eğitim ana alanları olmamasına rağmen Japonya’da dil eğitimi almak isteyen öğrenci adaylarına vize işlemleri ve okul bulma konusunda rehberlik hizmeti veriyorlar. Şahsen bu kurumu kullanarak Japonya’ya giden ve iyi bir üniversiteye giren bir arkadaşı biliyorum fakat ben bu kurum aracılığı ile Japonya’ya gitmedim.

JATEM Eğitim Programı adı altında başvuru ile öğrencilerini seçiyorlar. Anlayacağınız üzere seçilmeme ihtimalinizde var, o yüzden tıpkı burslarda olduğu gibi bu programı gözüm çok tutmuyor. 

“JATEM Eğitim Programı Japonya’nın Kyoto şehrinde Kyoto Minsai Japanese School’da bir yıllık Japonca eğitimi çerçevesinde yurt, part-time iş ve sosyal faaliyet desteğini kapsamaktadır. Bir yıllık zaman zarfı içerisinde öğrencilerimizin part-time iş bulma, yurt ve Japonya’daki yaşamları konusunda, bir yıllık eğitimin sonunda ise üniversite ve yüksek lisans gibi her konuda derneğimiz destek olacaktır.”

Seçilen öğrencileri anlaşmalı oldukları Kyoto şehrinde bulunan bir dil okuluna gönderiyorlar. Yarı-zamanlı iş bulma konusunda da iyi olduklarını söylüyorlar.

Bu programın ana avantajlarından biri Japonya’da aktif olan Türk bir kurum olması. Dedikleri gibi sürecin başından sonuna kadar sizinle ilgilenip sizi yerleştiriyorlar. Yerleştirdikleri okulun ücreti de gayet uygun, hatta Tokyo’daki okullara kıyasla düşük.  Kalite hakkında bir şey söyleyemiyeceğim tecrübem olmadığı için.

Dezavantajlara gelecek olursak buradaki en önemli etken sadece tek bir okulla anlaşmalı olmaları. Japonya’da yüzlerce dil okulu var. Her bir okulun öğrenci modeli ve kendine has avantajları bulunuyor. Siz öğrenci olarak hedeflerinize en uygun olan okulu bulmaya çalışmalısınız. Kendinizi Kyoto’da bulunan tek bir okul ile sınırlamak mantıklı değil.

Eğer İngilizceniz yoksa ve anlaşmalı oldukları okul sizin için iyi bir seçenek ise başvurmakta bir zarar olmadığını düşünüyorum.

GoGoNihon

GoGoNihon benim kullandığım ve Japonya’da eğitim almak isteyen herkese gözlerim kapalı olarak tavsiye edebileceğim tek kurum. GoGoNihon Japonya’da eğitim almak isteyen öğrenciler için dil okulu bulma, okul ile iletişime geçme, vize işlemleri ve Japonya’ya gidiş sürecini halleden bir kurum. Japonya’nın çeşitli bölgelerinde 20’den fazla okulla anlaşmalılar. 

Bu kurumun en şaşırtıcı noktası ise tamamen ücretsiz olması. Evet yanlış okumadınız verdikleri bütün hizmetler ücretsiz. Peki bu adamlar nasıl para kazanıyor diye soracak olursanız cevabı çok basit. Anlaşmalı oldukları okullardan gönderdikleri öğrenci başına para alıyorlar. Siz okul ücreti dışında ekstra bir ücret ödemiyorsunuz. Okulların size verdikleri fiyatlar kesinlikle fazladan bir ücret içermiyor. GoGoNihon ile başvursanızda başvurmasanızda size aynı fiyatı veriyorlar. Hatta bazı okullarlar direk iletişime geçtiğinizde sizi GoGoNihon’a yönlendiriyorlar.

Web sayfalarında bulunan başvuru formunu doldurduktan sonra uzun başvuru süreci başlıyor. Tüm süreci buraya yazarsam bu yazı çok uzun olacağından kısa bir özet geçeceğim.

Öncelikle sizle ilgilenen danışmana kendinizi ve neden Japonya’ya gitmek istediğinizi anlatıyorsunuz. Daha sonra danışmanın yardımı ile size en uygun olan okulu seçiyorsunuz. Okul seçildikten sonra danışmanınız sizden başvuru evraklarını istiyor. Evraklar tamamlandıktan sonra okula başvuru yapılıyor. Eğer bir sıkıntı yoksa kabul alınıyor. Kabul alındıktan sonra vize işlemleri yapılıyor. Kalacağınız yer ile alakalı seçiminize göre yurt veya kiralık daire seçiyorsunuz. Vizenizide aldıktan sonra biletinizi alıp Japonya’ya gidiyorsunuz.

Buraya yazması kolay fakat bu anlattığım süreç neredeyse 1 yıl sürüyor. Yüzlerce e-mail, hazırlanan evraklar, alınan banka dekontları, konsolosluk işlemleri bu uzun sürecin bir kaç evresi.

Her şey yolunda giderse dil eğitiminize başlıyorsunuz.

Not: Türkçe elemanları olmadığı için İngilizce iletişim kurmak zorundasınız.

GoGoNihon: https://gogonihon.com/en/

Benim gittiğim dil okulu Akamonkai: https://www.akamonkai.ac.jp/english/

Dil Okulu

Dil okullarının müfredatları genelde 2 yıl oluyor ve 2 yılın sonunda öğrenciler mezun olup bir üniversiteye girmeye çalışıyorlar. Bu aşamada geçmeniz gereken 2 ana sınav var. Bunlar JLPT ve EJU denilen sınavlar. JLPT sadece kişinin Japonca becerisini ölçen dil yeterlilik sınavı. EJU ise hem Japonca hem de matematik, fen gibi alanları kapsayan üniversite sınavı. Başvurmak istediğiniz yere göre bunlardan birini almanız gerekiyor. Senmongakkou(専門学校) denilen genellikle 2 senelik olan okullar sadece JLPT istiyor. 4 senelik olan geleneksel üniversiteler ise EJU istiyor. Bu sınavların dışında her üniversite kendi kabul sınavını da yapıyor.

Japonya’da okullar Türkiye’nin aksine Mart ayında açılıyor. Bahsettiğim sınavlarda genelde Aralık Ocak aylarında yapılıyor. Mart ayında dil okulundan mezun olup üniversiteye başlıyorsunuz. Bu nedenden dolayı dil okuluna Mart ayında başlayıp 2 yıl sonra Mart ayında mezun olmak en mantıklı seçim. Çünkü yabancı öğrenciler 2 yıldan fazla dil okuluna gidemiyor ve de dil okulları sadece Mart ayında mezuniyet yapıyor.

JLPT: https://www.jlpt.jp/e/

EJU: https://www.jasso.go.jp/en/eju/

Üniversite ve Daha Sonrası

Üniversiteye girdikten sonra kendinizi garantiye almış ve işin en zor kısmı olan Japon dilini arkanızda bırakmış oluyorsunuz. Eğer dil okulunda gerekli emeği verdiyseniz Japonca dersleri anlayabilir ve Japon öğrencilerle iletişim kurabilir seviyeye gelmiş olmanız lazım. Japonya üniversiteye girmenin çok zor fakat mezun olmanın çok kolay olduğu bir ülke. Mezun olduktan sonra iş bularak Japonya’da kalabilir isterseniz geri dönebilirsiniz. Özellikle IT alanında büyük bir açık olduğu için tanıdığım çoğu yabancı uyruklu arkadaşım bu alanlarda rahat bir şekilde iş buldular. 

Son

Japonya’ya eğitim almak için nasıl gidilir az çok açıklamaya çalıştım. Daha detaylı olarak açıklamamı istediğiniz konular varsa yorum yazmayı unutmayın. Japonya eğitim almak için çok güzel bir ülke. Tabiki her ülke gibi artıları ve eksileri var ama kesinlikle sizi ileriye taşıyacak ve ufkunuzu açacak bir deneyim. Umarım bu yazı işinize yarar, eğitim maceranızda başarılar!

Kaan Alpar

43 thoughts on “Japonya’da Nasıl Üniversite Okunur?

  • Author gravatar

   Selam Kaan. Benim sormak istediğim bir soru var. Şuanda aktif olarak İngilizce öğretmenliği bölümünde okuyorum ve Japonya da 3 aylık bir Japonca eğitimi almak istiyorum. Sadece 3 aylıığına Japonca öğrenmek istiyorum gibi istekler vizede bir sıkıntıya neden olur mu öğrenmek istedim.

   • Author gravatar

    3 ay ve daha kisa suren egitimler icin vize almana gerek yok. Japonya’ya 3 aya kadar turist olarak vizesiz girebilirsin. Fakat su an Covid-19 nedeniyle Japonya turistlere kapali olmasi lazim. Acildiktan sonra sikinti olmaz.

    • Author gravatar

     sizin gittiğiniz üniversite fiyatı nedir lutfen cevap yazın bulamadım henüz lisedeyim ama japonyayı dilini kulturunu cok merak ediyorum birde belki saçma olur ama imkanım yetmez ise türkiyede japon dili ve edebiyatı okuyup japonyaya gidip öğretmen olabilir miyim bilginiz var ise?

  • Author gravatar

   merhaba öncelikle yazınız çok yararlı oldu teşekkürler. Ben eju sınavının zorluk derecesini merak ediyodum türkiyedeki sınavlara kıyasla zormu acaba

   • Author gravatar

    Turkiye universite sinavina kiyasla cok zor oldugunu dusunmuyorum. Sinavin zorlugu Japonca kisminda ve diger kisimlarin(matematik, fen vs.) Ingilizce/Japonca olmasinda.

  • Author gravatar

   Selam Ben Ege. Benim kafam biraz karıştı. Japon Dİl Okulu’na gidereken GoGoNihon gibi kurum kuruluşlardan burs kazanmak mümkün mü? Yoksa anlattıklarınız sadece üniversiteye geçenler için midir? Şimdiden iyi günler dilerim

  • Author gravatar

   Heveslenip bir anda girdim fakat kayıt olurken nationality kısmında türkiyeyi seçtiğimde bu ülkeden öğrecilere aşina olmadıkları ve burdan gelen öğrencilere yardım olamayacaklarını söyleyen bi uyarı çıktı karşıma. Sen burayı kullandıysan nasıl yaptın? yardım olur musun

  • Author gravatar

   Peki başvuruyu ne zaman yapmamızı önerirsiniz ve diyelim dil okulunu bitirdik sınavında geçtik üniversite bulmama ihtimalimiz var bu konuda şüpheliyim ve bir tek bu siteden nasıl ne yapabileceğimi anladım teşekkür ederim

   • Author gravatar

    Dil okulunu bitirip EJU sinavindan da yeterli bir puan aldiysan universite bulamama olasiligini dusunmene gerek yok, bulursun zaten

  • Author gravatar

   Ve siteyi biraz gezdim Türk uyruğa yardımcı olamıyoruz başka bir vatandaşlık varsa ancak öyle yardım edebiliriz dedi bu konu hakkında ne yapmalı?

  • Author gravatar

   ben japonyada keio universitesinde okumak istiyorum.lise son ogrencisiyim turkiyede .ingilizcem iyi ve aslinda korecem de iyi.korece ve japonca biribirine benzediginden burda japoncayi ogrenip orda egitim almadan keio ya gitme ihtimalim var mi? Maddi olarak ailem destekleyemeyecegini soyluyor…?

  • Author gravatar

   Merhaba kaan abi ben japonyada üniversite okumaya çalışıyorum yeni yeni japonca öğrenmeye başladım anlayacağın japonca okuyamam ingilizce okumaksa hayli zor
   gogo nihona baktım ama artık türk vatandaşlarına hizmet vermiyorlar galiba başka ne gibi şeyler denemeliyim

  • Author gravatar

   Merhaba Kaan, ben lise 11. sınıf öğrencisiyim, üniversiteyi japonyada okumayı düşünüyorum, ama derslerim pek iyi degil ve matematigi anlamıyorum genede japonyada animasyon bolumu olan bir okulda okuyabilir miyim?

  • Author gravatar

   Merhaba, öncelikle paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler. EJU sınavıyla ilgili sormak istediğim bir şey var. Ben şu an konservatuvarda opera okuyorum. Japonya’da da yetenek sınavıyla alan bir bölüme girmek istediğimde EJU sınavına girmem gerekecek mi? Yoksa sadece dil sınavına ve okulların yetenek sınavlarına mı girmem gerekiyor?

  • Author gravatar

   Merhaba,
   biraz teyit maksatlı olacak ama… kızım 2022 yılı yazında mezun olacak. üniversiteyi japonya da okumak istiyor, çoğunluğa tabiyiz ve japonca bilmiyoruz. o zaman…. burs talebimiz var
   2022 nisan gibi başvurularda bulunuyoruz ki 2023 nisanda gidelim. dil eğitimi alalım sonrasında üniversite de bölüm seçelim….
   burs talebimiz yok ise aşamalar neler…

  • Author gravatar

   Merhaba Kaan, bahsettiğin bu dil okullarının ücretleri yada okul ücretleri ne kadar?

  • Author gravatar

   Açıktan okursak eğer yine de gidebilir miyiz?

  • Author gravatar

   Merhaba kaan bey , benim merak ettiğim konu japonya’da üniversitesi okumak için Türkiye’de sadece liseden mezun olmak gerekiyor mu veya ekstra dan yks sınavı yada onun gibi bir sınava girmemiz gerekiyor mu

   • Author gravatar

    Lise mezunu olmaniz gerekiyor, Turkiyede sinava girmenize gerek yok Japonlarin yabancilar icin olan EJU sinavina girmeniz lazim

  • Author gravatar

   abi ben lise dil ögrencisiyim üniversite için japon edebiyati okumayı düşünüyorum eger gogonihon ile gidersem dil okulundan sonra bu bölümü okuyabilirim değil mi? bir de seçtigimiz üniversteler burs falan veriyor mu böyle bi seçenekleri var mı yada sınavla falan simdiden tesekkürler

  • Author gravatar

   Sevgili Kaan kardeşim, neredeyse aklımdaki binlerce soru işaretini yaklaşık 10 dakikada yok etti bu güzel paylaşımın. Oğlum şu an lisede 11. sınıfta okuyor ve kendisinin yıllardır Japonya da yaşamak ve oradaki kültürü edinmek üzerine hayallerini nasıl gerçekleştirebiliriz diye ebeveynleri olarak sıkça düşünüyoruz. Üniversite eğitimini orada alması için neler yapılabilir araştırıyordum senin yazını gördüm. Bu detayların hepsini oğlumla paylaşıcam ve eminim ki senin tavsiyelerinle kendimize çok güzel bir yol haritası çizicez. Kendisi Japon diline oldukça meraklı ve İngilizcesi çok iyi, bunların kendisine muhakkak faydası olacaktır. Ben sana bu aşamada dil öğrenimini acaba Türkiye de tamamlayıp giderse daha iyi olabilir mi diye sormak istiyorum, şayet uygun olursa muhakkak seninle iletişime geçmek isteriz.
   Tekrar teşekkür ederim ve bir baba olarak bu yardımlarından ötürü saygılarımı sunuyorum.

   • Author gravatar

    Merhaba Erhan Bey, guzel yorumunuzdan dolayi tesekkur ederim. Sahsi gorusum olarak Japonyada dil okuluna gitmesini tavsiye ederim. Fakat baslangic olarak egitime burada baslamakta bir zarar olmadigini dusunuyorum.

  • Author gravatar

   Abi ben universiteyi Japonyada okumak istiyorum lise son sınıfım ama konsolosluk sayfasında lise mezuniyet ortalamasının en az 85 olması lazım diyor ben pek basarili değildim geçen yıllarda 85 e ulaşması mümkün değil yinede bir şekilde japonyada üni okuyabilir miyim kendi sınavları varmış onlarda çok iyi başarı sağlasam falan, yardımcı olursan çok sevinirim.

  • Author gravatar

   Selam Kaan. Erasmusla Japonya’ya girmek istiyorum son yılda suan Hacettepe Üniversitesinde heykel bölümü okuyorum 2. Sınıfım son senemde erasmusla gitmek istiyorum da sorunum şöyle ki bizim okulun anlaşması yok nasıl yapabilirim okul bulup okulla konuşmam mı lazım nasıl yapacağımı bilmiyorum Nasıl yapabilirim bileği verir misin

  • Author gravatar

   Merhaba Kaan, bilgilendirici yazın için teşekkür ederim.
   Size sorum şu olacak, şu anda devamlı lisans öğrencisiyim, Japonya’da bir üniversiteye şu an okuduğum bölüme kabul edildim diyelim, tekrardan 4 sene mi okuyacağım yoksa dersler denk sayılıp kaldığım yerden devam mı edeceğim?

   • Author gravatar

    Bunu universite ile konusman gerekiyo benim de bu konu hakkinda bilgim yok ne yazikki. Fakat onlisans okuyanlarin lisansa gecerken denklik aldiklarini duymustum.

  • Author gravatar

   Selam Kaan sayfanı okuduktan sonra go fo nihon sayfasına gittim ama başvurma sırasında Türkleri kabul etmediklerini öğrendim sen nasıl halledebildin bu durumu?

  • Author gravatar

   Meraba kaan oglum lise ogrencisi .liseyi bitirdikten sonra yazdigin ucretsiz dil okuluna 2 yillik olarak gidebilirmi liseyi bitirdikten sonra .sonrasinda japonyada universite okuyup orada yasamak istiyo. Liseden sonra bu basvuruyu yapabilirmi cevap icin simdiden tesekkurler

  • Author gravatar

   Merhaba kaan lise ogrencisi oglum var. 2 yillik dil okulu icin liseyi bitirince basvurabilirmi yoksa universite ogrencisi olmasi sarti varmi ?Cevap icin simdiden tesekkurler

  • Author gravatar

   Merhaba Kaan bey. Ben Türkiye’de aktif olarak lise okumaktayım, liseden mezun olduktan sonra GoGoNihon’a başvurabilmem mümkün müdür ?

  • Author gravatar

   Japonya dil eğitimi için artı olarak farklı bir yabancı dil bilmemiz gerekiyor mu yani ben sadece türkçe bilerek mi gitmeliyim yoksa ingilizce altyapımın olması mı gerekiyor

   • Author gravatar

    Benim gittigim tamamen Japonca ogretim veriyor, yani Ingilizce veya baska bir dil bilmeye gerek yok. Ama ilk etapta okulla iletisim kurabilmek icin Ingilizce gerekli

  • Author gravatar

   Merhabalar, Ben 17 yaşındayım. Şuan YKS’ye hazırlanıyorum ve ünuversitede kimya okumak istiyorum. Iki kere TÜBİTAK ve Teknofestte derece yaptım. Üniversitemi Japonya’da okumak istiyorum. Burada YKS’den alacağım puan veya o tarz bir şey (derecem gibi) bana Japonya için kapı açar mı veya burada üniversite okumam orada bir işe yarar mı? Orada dil ve üniversite eğitimi alabilmem için ne gibi zorluklara katlanmam gerekir? İnstagram: @ka1scheer. rica etsem benimile iletişime geçebilir misiniz?

   • Author gravatar

    Ulas kardesim eger lisans egitimi almak istiyorsan YKS puaninin bir etkisi olmaz. Cunku EJU adli sinavi gecmen gerekiyor. Ama basvuru sistemi oldugu icin basvurunda iyi bir puan aldigini belirtebilirsin zarari olmaz yarari olur.

  • Author gravatar

   Merhaba öncelikle teşekkürler yazın için eminim bir çok kişiye faydası dokunmuştur. Gogonihonda pasaporta Türkiye girdiğim an hizmet veremeyeceklerini söyleyen bi yazı çıktı başvuru kısmını bile yapamadım bu konuda bi bilgin var mı acaba

  • Author gravatar

   Hocam ben nu gogonihon kullanmak için başvurmaya çalıştım fakat Türkiye gibi ülkelerde hizmet veremiyoruz dedi siz hangi yıllarda gitmiştiniz veya aynı sorun sizde de var mıydı?

  • Author gravatar

   Merhaba, geçirdiğiniz aşamaları daha ayrıntılı anlatan başka bir yazı yayınlamayı düşünüyor musunuz?

  • Author gravatar

   teşekkürler

  • Author gravatar

   MERHABA KAAN, OĞLUM JAPONYADA BİL MÜH OKUMAK İSTİYOR AMA İNG. İNG BİL MÜH EĞİTİMİ VEREN OKULLAR VAR MI? HEDEFİ TOKYO UNİ TOKYO TEKNİK UNİ VEYA KYOTO UNİ. C1 İNGİLİZCESİ A2 JAPONCASI VAR. TEŞEKKÜRLER

   • Author gravatar

    Merhabalar, Ingilizce veren universiteler var ama her universitede her bolum Ingilizce bulunmuyor. Hedeflediginiz universitelerin web sitelerini bakmanizi tavsiye ederim

Leave a Reply

Your email address will not be published.